Cigler Václav (Vsetín 1929)
Model skleněné architektury
Sklo čiré, tabulové, žlutě lepené a broušené, signováno Cigler, zhotoveno 1981, 15,5 × 36,5 × 20 cm (Zí)
Václav Cigler navštěvoval po studiu sklářské školy v Novém Boru ateliér prof. Kaplického na VŠUP v Praze, kde absolvoval v roce 1957. V letech 1965–1979 vedl na VŠVU v Bratislavě jím založený ateliér Sklo v architektuře. Toto zaměření do značné míry charakterizuje jeho tvůrčí zájem. Na konci 60. let 20. století přišel s myšlenkou skla zbaveného všech historismů, s čímž souvisí i jeho tvůrčí objevení a uplatnění optického skla, které začal používat. Pro Ciglera je tak charakteristické hledání základních tvarů předmětů, jejich povahy a vztahu k okolnímu světu, a to za pomoci minimálních výtvarných prostředků.
Václav Cigler zhotovil počátkem 80. let sérii plastik, které nazýval Prostorové studie skleněné architektury. Z lepeného tabulového skla sestavoval geometrické abstraktní modely, které svým tvarem evokují architekturu. Nabízený Model skleněné architektury je galerijní ukázkou tohoto autorova přístupu.
12.10.2017 - 20:00
- Dosažená cena: **
CZK 300.000,-
CZK 400.000,-
- Vyvolávací cena:
CZK 260.000,-
Cigler Václav (Vsetín 1929)
Model skleněné architektury
Aukce: | Křehká síla skla |
Datum: | 12.10.2017 - 20:00 |
Místo konání aukce: | Dancing House Gallery, Jiráskovo náměstí 6, Prague 2 |
Prohlídka: | 02.10. - 11.10.2017 |