Čís. položky 43

Fišar Jan (Hořovice 1933 - 2010 Polevsko)

Kontroverze

Sklo rubínové, foukané, za tepla řezané, ohýbané, broušené a leštěné, signováno Fišar 91, 48 × 57 × 48 cm, 2 kusy (Zí)

vystaveno
Glasgalerie Hittfeld, Hamburk, 1991

literatura
Jan Fišar Glas, Glasgalerie Hittfeld, 2006, str. 31 – barevně publikováno

Jan Fišar navštěvoval po studiu na SUPŠ v Praze sochařský ateliér prof. Wag‌nera na VŠUP v Praze, kde absolvoval v roce 1959. Sklu se věnoval až od roku 1966, kdy byl Stanislavem Libenským vyzván ke spolupráci na světové výstavě EXPO 67 v Montrealu. Koncem 60. let 20. století pracoval jako návrhář Železnobrodského skla. Z té doby pochází jeho nejznámější realizace v architektuře – zastřešení hlavního léčivého pramene na kolonádě v Karlových Varech. Legendární je jeho instalace Návrat ve Vojanových sadech z roku 1987. Ve skle pracoval především technikou tavené plastiky a tvarování plochého skla v peci.
Devadesátá léta znamenala pro autora vrchol. Osvojil si originální techniku tvorby plastik, u kterých pak vyniklo jeho sochařské cítění. V peci foukal velké skleněné válce, které následně řezal a v peci dále tvaroval (lehal) do objemů plných oblých křivek. Z těchto soch fixovaných na kovových podložkách sestavoval vícefigurální kompozice. Vznikly tak jedinečné skulptury plné dynamiky a pohybu.
Nabízená Kontroverze je galerijní ukázkou tohoto jeho výtvarného přístupu. Dílo Jana Fišara je ceněné především v Německu, kde jej zastupovala Glasgalerie Hittfeld Elišky Stölting. Zásluhou této galerie se s jeho díly seznámil celý svět; autor je zastoupen v prestižních světových muzeích skla.

12.10.2017 - 20:00

Odhadní cena:
CZK 400.000,-
Vyvolávací cena:
CZK 260.000,-

Kontroverze

vystaveno

literatura

Aukce: Křehká síla skla
Typ aukce: Salónní aukce
Datum: 12.10.2017 - 20:00
Místo konání aukce: Dancing House Gallery, Jiráskovo náměstí 6, Prague 2
Prohlídka: 02.10. - 11.10.2017

Proč se registrovat na portálu myDOROTHEUM?

Bezplatná registrace v myDOROTHEUM vám umožní využívat následující funkce:

Katalog Upozornění, jakmile je nový aukční katalog online.
Připomenutí aukce Připomínka dva dny před zahájením aukce.