Vízner František (Praha 1936 - 2011 Brno)
Mísa dvoudílná
Sklo čiré a zelené, povrch broušený a v kyselině leštěný, hranolový tvar s vloženou miskou, signováno Vízner 01, 23,5 × 23,5 × 7,5 cm (Zí)
literatura
Warmus W., František Vízner, Sklo/glass 1951–2001, vyd. 2001, č. kat. IV-53 – barevné foto mísy v modré variantě
František Vízner je jedním z nejvýznamnějších českých sklářů druhé poloviny 20. století. Po studiu na VŠUP v Praze (prof. Štipl, Plátek a Bauch) se zaměřil na navrhování lisovaného skla v nově vzniklém výtvarném středisku ve Sklounionu Teplice. Zde v letech 1962–1967 navrhl řadu zdařilých váz a mís, které byly dlouhá léta ve výrobním programu. V roce 1967 přešel do sklárny ve Škrdlovicích, kde v následujících deseti letech realizoval kolem 250 vlastních návrhů hutně zpracovaného skla. Řada z nich se stala ikonami poválečného sklářského designu. V roce 1977 vybudoval ve Ždáru nad Sázavou vlastní sklářskou dílnu, opustil navrhování pro průmyslovou výrobu a zaměřil se na ateliérovou práci. Pro jeho tvorbu jsou charakteristické brusem tvarované objekty jednoduchých forem, u kterých vyniká krása dokonalého tvaru, skloviny a řemeslné zpracování. Variabilita tvarů není velká, zájem autora se zaměřoval na hledání optimálních proporcí objektu a barev použité skloviny. Matový povrch volil záměrně, mat totiž eliminuje odlesky a odrazy, a tím jasně definuje objem předmětu. František Vízner zhotovoval od daného objektu pouze jeden kus, jednotlivé mísy a vázy se vždy lišily barvou skloviny a rozměry.
Nabízená Mísa dvoudílná je v autorově tvorbě unikátní použitím dvou kusů různobarevného skla. Ty jsou do sebe volně vloženy s mikroskopickou přesností. Autor docílil optického efektu, kdy barevná miska je vidět pouze při pohledu shora.
12.10.2017 - 20:00
- Dosažená cena: **
CZK 320.000,-
CZK 500.000,-
- Vyvolávací cena:
CZK 320.000,-
Mísa dvoudílná
literatura
Aukce: | Křehká síla skla |
Datum: | 12.10.2017 - 20:00 |
Místo konání aukce: | Dancing House Gallery, Jiráskovo náměstí 6, Prague 2 |
Prohlídka: | 02.10. - 11.10.2017 |