Žertová Jiřina (Praha 1932)
Ta chvíle, sklo čiré, tabulové, malované, dřevo, zrcadlová základna, signováno a datováno Jiřina Žertová 2005, výška 37 cm, 38 x 38 cm (Zí)
Po studiu střední grafické školy navštěvovala ateliér Josefa Kaplického na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde v roce 1955 absolvovala. Po studiu příležitostně vzorovala pro sklárny v Poděbradech a Škrdlovicích, věnuje se ale hlavně ateliérové tvorbě. V jejím přístupu ke sklu byl vždy důležitý experiment. V 70. letech se proslavila rozměrnými foukanými objekty nevšedních tvarů a barevných kombinací. Počátkem devadesátých let začala novátorsky pracovat s tabulovým sklem. Využívá optických efektů vrstvení abstraktně pomalovaných tabulí, které jsou zároveň transparentní. Autorka tímto přístupem vytváří objekty s pevně daným vnějším tvarem, ve kterém se odehrává hra s barevnou a světelnou proměnností, někdy s iluzí hmotného objektu uvnitř. Galerijní ukázkou tohoto originálního přístupu je nabízené dílo Ta chvíle z roku 2005.
22.09.2018 - 15:00
- Dosažená cena: **
CZK 90.000,-
CZK 130.000,-
- Vyvolávací cena:
CZK 90.000,-
Žertová Jiřina (Praha 1932)
Aukce: | Výtvarné umění, sklo, design |
Datum: | 22.09.2018 - 15:00 |
Místo konání aukce: | Radisson Blu hotel, Štěpánská 40, Praha 1 |
Prohlídka: | 03.09. - 22.09.2018 |