Vízner František (Praha 1936 - 2011 Brno)
Zelená mísa, sklo tmavě zelené, broušené, v kyselině leptané, signováno Vízner 01, průměr 30 cm, výška 11 cm (Zí)
František Vízner je jedním z nejvýznamnějších českých sklářů druhé poloviny 20. století. Po studiu na VŠUP v Praze (prof. Štipl, Plátek a Bauch) se zaměřil na navrhování lisovaného skla v nově vzniklém výtvarném středisku ve Sklounionu Teplice. Zde v letech 1962–1967 navrhl řadu zdařilých váz a mís, které byly dlouhá léta ve výrobním programu. V roce 1967 přešel do sklárny ve Škrdlovicích, kde v následujících deseti letech realizoval kolem 250 vlastních návrhů hutně zpracovaného skla. Řada z nich se stala ikonami poválečného sklářského designu. V roce 1977 vybudoval ve Ždáru nad Sázavou vlastní sklářskou dílnu, opustil navrhování pro průmyslovou výrobu a zaměřil se na ateliérovou práci. Pro jeho tvorbu jsou charakteristické brusem tvarované objekty jednoduchých forem, u kterých vyniká krása dokonalého tvaru, skloviny a řemeslné zpracování. Variabilita tvarů není velká, zájem autora se zaměřoval na hledání optimálních proporcí objektu a barev použité skloviny. Matový povrch volil záměrně, mat totiž eliminuje odlesky a odrazy, a tím jasně definuje objem předmětu. František Vízner zhotovoval od daného objektu pouze jeden kus, jednotlivé mísy a vázy se vždy lišily barvou skloviny a rozměry.
22.09.2018 - 15:00
- Dosažená cena: **
CZK 380.000,-
CZK 500.000,-
- Vyvolávací cena:
CZK 340.000,-
Aukce: | Výtvarné umění, sklo, design |
Datum: | 22.09.2018 - 15:00 |
Místo konání aukce: | Radisson Blu hotel, Štěpánská 40, Praha 1 |
Prohlídka: | 03.09. - 22.09.2018 |