Čís. položky 330

Hlava Pavel (Semily 1924 - 2003 Praha)

Váza, sklo foukané, čiré, přejímané zeleným se zataveným stříbrem, signováno P. Hlava Czechoslovakia, 70. léta 20. století, výška 23 cm (Zí)

Provenience: z pozůstalosti autora

Po studiu na sklářské škole v Železném Brodě pokračoval Pavel Hlava v ateliéru prof. Štipla na VŠUP v Praze. Od 60. let 20. století působil jako sklářský výtvarník v ÚBOKu (Ústav bytové a oděvní kultury). Patřil ke sklářům, kteří uspěli jako návrháři sériově vyráběného skla a zároveň se věnovali ateliérové tvorbě. Mezi jeho slavné sériové návrhy patří hranolové, barevně pojímané a broušené vázy se zataveným stříbrem nebo efektní vázy pro jeden květ zhotovené technikou sommerso. U nich se opticky uplatňovala tvarovaná dutina pro květinu a špičková kvalita zabroušené skloviny. V roce 1956 začal Pavel Hlava pracovat s foukaným sklem.

Ve sklárně Včelnička vznikly jeho známé foukané objekty se vpichy. Autor v nich nechával působit jemné barevné odstíny, které získává granátové sklo v závislosti na teplotě zpracování. Ve druhé polovině 80. let začal rozvíjet novou polohu své tvorby, když navrhoval složité objekty lepené z částí různobarevných skel, které následně brousil a leštil. Vznikaly tak jasně definované abstraktní objekty, které však byly inspirovány přírodou.

22.09.2018 - 15:00

Dosažená cena: **
CZK 28.000,-
Odhadní cena:
CZK 40.000,-
Vyvolávací cena:
CZK 28.000,-

Aukce: Výtvarné umění, sklo, design
Typ aukce: Salónní aukce
Datum: 22.09.2018 - 15:00
Místo konání aukce: Radisson Blu hotel, Štěpánská 40, Praha 1
Prohlídka: 03.09. - 22.09.2018

Proč se registrovat na portálu myDOROTHEUM?

Bezplatná registrace v myDOROTHEUM vám umožní využívat následující funkce:

Katalog Upozornění, jakmile je nový aukční katalog online.
Připomenutí aukce Připomínka dva dny před zahájením aukce.