Vojtěch Hynais
(Vídeň 1854–1925 Praha)
Putti s bustou Homéra, návrh dekorativního vlysu pro vídeňské Dvorní divadlo, olej na plátně, 20,5 x 51,5 cm, rámováno
Provenance:
Soukromá sbírka, Německo.
Děkujeme PhDr. Michalu Šimkovi za odbornou pomoc při katalogizaci díla.
Dva roky práce věnoval Vojtěch Hynais návrhům a realizaci lunet a dekorativních vlysů pro novostavbu vídeňského Dvorního divadla. Zakázkou jej pověřil architekt Karl von Hasenauer (1833-1894), pod jehož taktovkou dostavoval budovu divadla Josef Hlávka (1831-1908). Bohužel si dnes představu o těchto Hynaisových realizacích můžeme udělat už pouze a jen na základě dochovaných studií, originály zanikly v roce 1945 při požáru divadla. Hynais navrhl čtyři lunety s motivy dramatické tvorby, čtyři figurální medailony a nad lóžemi prvního pořadí vlysy s motivy putti. Jedním z návrhů pro tyto vlysy je i nabízená práce. Ačkoli obraz není signovaný ani datovaný, na základě dalších dvou dochovaných prací z majetku Národní galerie Praha můžeme říct, že jej Hynais namaloval v roce 1887 v Paříži. Na rozdíl od ostatních prací pro Dvorní divadlo zde zvolil malířské pojetí a omezenou barevnou skladbu evokující antický reliéf.
Expert: Mag. Dimitra Reimüller
09.11.2020 - 16:00
- Dosažená cena: **
EUR 7.680,-
EUR 6.000,- do EUR 8.000,-
Vojtěch Hynais
(Vídeň 1854–1925 Praha)
Provenance:
Soukromá sbírka, Německo.
Aukce: | Obrazy 19. století |
Typ aukce: | Sálová aukce s Live bidding |
Datum: | 09.11.2020 - 16:00 |
Prohlídka: | 02.11. - 09.11.2020 |